Pro začínající hráče

Každý jednou začínal, a i když nejlépe se člověk naučí na vlastní přímé zkušenosti, na některé věci je dobré se připravit ještě před akcí. U larpu taková příprava obnáší výrobu či nákup kostýmu, rekvizit, někdy i bezpečných zbraní a tvorbu postavy (či seznámení se s její charakteristikou, pokud jsou hrány postavy připraveny organizátory). Jako takovou přípravu jak první chvíle na larpu nejlépe zvládnout, vám chce poradit následující text:

  1. Na svém prvním larpu se nepokoušejte o dokonalost - v ničem. Nikdo se na vás nebude dívat přes prsty, pokud nějakou situaci nezahrajete zcela logicky (často si to v prvním okamžiku nikdo ani nevšimne). Pokud uděláte chybičku v kostýmu, zahrání nějaké situace, zda použití nějaké schopnosti, není třeba se tím příliš trápit. Každý byl jednou začátečníkem.Nemusíte mít perfektní (nebo dokonalé a drahé) kostýmy či rekvizity. Na začátku je důležité snažit se! Pokud se vám zkušenost s LARP zalíbí, budete mít spoustu času zlepšit tyto věci později.
  2. Začněte s málem. Doporučujeme zkusit krátký larp (třeba komorní larp). Mnozí hráči začínají podobně. Kalendáře akcí vám jistě pomohou vybrat ten nejvhodnější. Pokud se registrace na takovou akci nepodaří, zkuste si zahrát menší roli na delší akci. Při prvních pokusech je důležité sledovat, zda se vám takový zážitek líbí. To je vaše jediná role na první akci, kterou navštívíte...
  3. Ptejte se. Nemáte ponětí, jak si vysvětlit některé termíny používané členy komunity? Zeptejte se jich! Ideálně těch, kteří už se této zálibě věnují déle. Uvítali byste tipy, jak si sehnat nebo vyrobit část kostýmu, zbraň, nebo nějakou rekvizitu? Věřte, že se vám svým dílem velmi rád pochlubí každý, komu se to již podařilo;)
  4. Neutrácejte za první akci nesmyslné částky. Nemusíte mít nutně nákladný honosný kostým a rekvizity. Při larpu platí to samé jako u jakékoli jiné zájmové aktivity - nikdy neutrácejte peníze za něco, při čem si nejste jisti, jestli se vám to bude líbit. Investujte až tehdy, když bezpečně víte, že vás tato aktivita vážně chytila ​​za srdce. Nebo si část výbavy půjčte. Lidé z komunity jsou vstřícní a rádi pomohou.
  5. Dobrý organizátor vždy pomůže. Nejste si jisti tím, co nějaká věcuvedená v pravidlech konkrétní hry znamená? Zeptejte se organizátora (některé organizační týmy mají rozděleny tematické okruhy v rámci toho, kdo z týmu má na starosti konkrétní agendu - logistika, pravidla, příběh, finance...). Myslete ale na to, že se množství otázek položených vytíženému organizátorovi přímo na akci těsně před začátkem hry nemusí setkat s jeho pochopením a už vůbec nemusí mít čas na dlouhé řešení vašich starostí (hlavně těch, co se daly řešit s předstihem) - na co se dá, se raději zeptejte včas.
  6. Neberte nic příliš vážně. Může se vám zdát, a to zejména zpočátku, že nejste dost "ve hře", nebo že ostatní hráči znají nazpaměť celá pravidla, ale není to pravda. Jediná důležitá věc je vaše úsilí a respektování ostatních hráčů. Larp je koníček a především hra. Pokud se nebavíte, něco je špatně.
  7. Vytvořte si herní postavu, která dobře sedí do settingu (prostředí a reálií). Je to nejjednodušší cesta. A nebojte se. Pokud organizátoři neposkytli srozumitelný návod k tomu, jaké typy postav se pro jejich hru hodí (obvykle poskytnou), zeptejte se jich. Bude mnohem jednodušší hrát na prvním larpu postavu, která odpovídá settingu, než "toho, který přišel odnikud". Zároveň se vyhněte příliš složitým postavám. Je jiné oblíbit si podobnou postavu ve filmu nebo v knize a hrát ji dobře při prvním pokusu s LARP.
  8. Na první hru pozvěte spřízněnou duši - kamaráda. Je vždy snazší zkusit něco nového, když máte přímou podporu člověka, koho znáte a důvěřujete mu. Takový člověk pomůže s trémou, zmateností, nebo potenciální nudou, pokud se akce vůbec netrefí do vašich očekávání. (i když nuda je něco, co se na dobrém larpu nevidí často). Budete mít někoho, s kým můžete sdílet vzrušující nové zkušenosti a někdo s kým se v případě potřeby můžete navzájem podporovat a motivovat. Ačkoli larpeři nekoušou (skutečně :-)) s kamarádem jsou věci lépe, než uprostřed desítek cizích lidí...
  9. I zkušení hráči mívají trému. Nemusíte se snažit, aby šlo vše najednou. Vžívejte se do hry, do vaší postavy a do atmosféry především - ta vás povede nejlépe. Pokud jste z lidí, kteří se rozbíhají déle, není problém, pokud se na začátku hry mlčky držíte bokem - ono to přijde.
  10. Především se bavte! Pokud zábava ne a ne přijít, nestojí to za to. Larp (jako jakákoli jiná aktivita) není pro každého. Pokud první pokus nedopadne dobře, stále to nemusí znamenat, že něco děláte špatně. Zeptejte se lidí kolem sebe, zkuste jiný typ hry - další pokus může dopadnout zcela odlišně. Pokud se larp nelíbí ani na podruhé, může to být prostě tím, že to pro vás skutečně nebude to pravé ořechové. Jde o to, aby se člověk bavil...